Sprawy bieżące i różne 

 


 

STAJNIE NA UNIWERSYTECIE PRZYRODNICZYM

 

Szanowni Państwo, Miłośnicy i Pasjonaci „końscy”, WSZYSCY ZAINTERESOWANI BUDOWĄ STAJNI przy UPWr

Podejmujemy kolejną próbę przekonania Władz Uczelni o celowości i konieczności wybudowania stajni (niezbyt dużej, ale takiej co na siebie zarobi), lub jak nazwała to dr hab. Maria Soroko – Hipologicznego Ośrodka Rekreacyjno-Edukacyjnego. Po raz kolejny JM Rektor zapewniał, że taki obiekt powstanie, bo nie może istnieć zootechnika bez koni – słyszeliśmy to już nieraz od każdego kolejnego Rektora, ale wciąż uważam, że warto i powinniśmy walczyć o taki obiekt! Sądziłam, że najlepiej aby stajnia powstała na Swojcu przy planowanej klinice weterynaryjnej dla dużych zwierząt (w tym 3-4 boksy dla koni), ale jako odrębny obiekt. Rektor proponuje adaptację stodoły w Pawłowicach (już kiedyś taki projekt „stworzyła” Pani prof. Ewa Jodkowska), należy chyba jednak obawiać się protestów okolicznych właścicieli willi i sąsiadujących posesji, bo z pewnością będzie odór i muchy!! W Pawłowicach nie ma już żadnego (czworonożnego) zwierzęcia! Sugestią JMR jest też aby w uzasadnieniu wpisać projekt w „Zieloną Dolinę”, której misją jest m. in. promocja zdrowego stylu życia, jakość życia, rekreacja. Może w ramach istniejącego projektu: „Zrównoważony rozwój uczelni w celu realizacji programu „Dolny Śląsk zielona dolina żywności i zdrowia na rzecz rozwoju regionalnego”?
Po tym „wstępie” zwracam się do Państwa z gorącą prośbą „przesyłania” najróżniejszych pomysłów, uzasadnień, projektów które pozwolą przekonać Władze że taki obiekt jest KONIECZNY!! Rektor prosił również aby w piśmie jakie wystosujemy był przybliżony projekt i koszt takiej inwestycji! Zastanawiałam się nawet nad pomysłem utworzenia fundacji na rzecz budowy obiektu końskiego im. prof. Henryka Geringera?!?! W tym roku prof. Jodkowska będzie świętować 25 lecie swoich Studiów Podyplomowych i jestem przekonana, że wśród absolwentów studiów znaleźliby się „sponsorzy”. Liczy się KAŻDY POMYSŁ I KAŻDY ARGUMENT! Czasu mamy niewiele, Rektor poprosił aby zrobić to do pierwszej dekady marca!

Tymczasem serdecznie pozdrawiam i liczę na silne, gremialne wsparcie 🙂

Ewa Łukaszewicz

Prof. dr hab. Ewa Łukaszewicz
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu 
Przewodnicząca Rady Dyscypliny Zootechnika i Rybactwo
Instytut Hodowli Zwierząt

 

Śmierć Henia uświadomiła nam jak wiele Mu wszyscy koniarze zawdzięczali. Henio posiadał b. cenną cechę, siłę sprawczą. Gdy wracam pamięcią do naszych rajdów to myślę z wdzięcznością o Heniu.
Stan rzeczy w Kraju przeraża, dziwi, tumani. Myślę o tysiącach tych którzy polegli z bronią w ręku za Wolną Polskę. To co się dzisiaj dzieje w Kraju jest jak sikanie na ich groby. W ogólnej atmosferze upodlenia, Nobel Tokarczuk był jak promień słońca wpadający do piwnicy. Miejmy nadzieję, że nadchodzący rok będzie  lepszy.  Ściskam Was wigilijnie i noworocznie

Piotr W.

EMPATYCZNY JAK KOŃ

Od Wojtka Hendrykowskiego dostałem ciekawy artykuł o współdziałaniu konia z człowiekiem i psychologii konia pt. „Empatyczny jak koń”. Warto przeczytać; można go znaleźć  pod  linkiem: http://www.region.wrock.pl/kon%20i%20cz%C5%82owiek.pdf

 

KSIĄŻKA WOJTKA GINKI

Od Wojtka Ginki dostałem wiadomość, że jego książka pt. Jeździecka dolina Zbrosławice, czyli o koniach, ludziach  i PRL-u ukaże się w tych dniach. Fragmenty czytane przez aktorów można znaleźć na www.jezdzieckadolina.pl. Tam też można zmówić egzemplarz książki.

PLAKATY

Nie udało się dotąd ustalić autorów wielu projektów plakatu klubowego, cała dokumentacja z tamtego okresu zaginęła. jak dotąd zgłosiła się autorka tyko dwóch plakatów. W związku z tym wciąż apelujemy – JEŚLI KTOŚ JEST AUTOREM KTÓREGOŚ Z TYCH PROJEKTÓW LUB ZNA AUTORA PROSIMY O POWIADOMIENIE NAS O TYM DROGĄ MAILOWĄ NA ADRES: stare_konie@wp.pl,  BĘDZIEMY OGROMNIE WDZIĘCZNI. Projekty plakatów można obejrzeć klikając TUTAJ.

 

ŚPIEWNIK STAROKOŃSKI i KANTYCZKI

Cały nakład  „Śpiewnika Starokońskiego” i „Kantyczek Starokońskich”,  jest już wyczerpany.  Są wszakże możliwości dodruku. Po Rajdzie i Rajdobozie, na których „Śpiewnik”  był ośpiewany  okazało się, że brakuje w nim niektórych popularnych piosenek. Oczekuję propozycji – najlepiej z tekstem. W stosownym czasie zrobimy dodatek. 
Uwaga: Tekst piosenki „Czerwony pas” wziąłem z internetu. Okazuje się, że jest z błędami. Znalazłem poprawny tekst autorski i rozesłałem wszystkim  którzy zamówili śpiewnik. Trzeba go będzie wydrukować, stronę odpowiednio przyciąć i wkleić na str. 88. W innych piosenkach też jest trochę błędów, głównie literówek. Jeśli ktoś znajdzie, niech sobie poprawi.

 

ŁAGÓW – Od Pani Zgagi dostałem link do rancza w Łagowie (Ziemia Lubuska).
                  http://www.ranchouzapotocznego.pl/
Może to zainteresuje rajdujące Stare Konie. W każdym razie warto wejść na stronę i zobaczyć

 

 

 

Wszelkie uwagi i propozycje proszę kierować do mnie Wszelkie propozycje kierować do Ola