Komunikaty

XXIII Jesienny Spęd Starych Koni

 

XXXIII Jesienny Spęd Starych Koni odbędzie się w terminie 20 (piątek) – 22 (niedziela) października 2023 r.

Miejsce: agroturystyka „U Luizy” w Mysłakowicach (k/Karpacza), Wojska Polskiego 29a .

Ceny: nocleg 80 zł od osoby za dobę,

wyżywienie 80 zł od osoby (śniadanie szwedzki stół i obiadokolacja),

Jazda konna 80 zł lub 70 zł jeśli zaliczy się jazdę piątkową.

 

Zakwaterowanie:

w budynku głównym – 5 pokoi + domek (6 miejsc). Przy większej ilości chętnych może być jeszcze 3-4 osobowy u sąsiada.

Proponowany program:

Piątek – przyjazd gości, obiadokolacja o godzinie 1700, (uwaga! Spóźnialscy dostaną zimne dania). Prócz tego jeśli zbierze się grupa chętnych, może być jazda o godz. 14 – 15, np. godzinny rekonesans celem zapoznania się z końmi. Wieczorem może być ognisko lub długie Polaków rozmowy.

Sobota – po śniadaniu wyjazd do Kowar – zwiedzanie parku miniatur, obiad, po obiedzie jazda konna. Wieczorem ognisko – organizator zapewnia drzewo na ognisko, ale kiełbaski plus dodatki musimy mieć swoje. Kiełbasę może kupić szefowa obiektu, ale trzeba dodatkowo zapłacić. Pamiętajcie aby zabrać ze sobą śpiewniki!

Niedziela – po śniadaniu jazda konna. Po jeździe powrót do domu lub  wycieczka w okolicy.

 

Zapisy i przedpłata

Chętni powinni zapisywać się już teraz u organizatorki – Formisi (ewafor@op.pl). Zaliczki w kwocie 80 zł od osoby należy wpłacać na konto Zbyszka w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 października 2023 r.

 

 

Dziki Zachód?!…

 

Odezwał się niespodziewanie Tomek Treter (jak by kto nie pamiętał – prezes pamiętał w latach 1974-75) z ciekawą propozycją i zdjęciami.  Jest to rzecz bardzo atrakcyjna więc może warto się nad tym zastanowić. STARYCH KONI TAM JESZCZE NIE BYŁO!
 List od Tomka poniżej, tam też jego adres mailowy. Zainteresowani niech się z nim skontaktują. Jeśli nie w tym to może w przyszłym roku uda się ….
 
A oto treść listu:
 

Wracam do mojego pytania, czy by się znalazł chętny na wycieczkę do Monument Valley ? Lot do Las Vegas.

W załączeniu pare zdjęć z mojego tam pobytu w tym roku. Jeżeli ktoś by się znalazł na taki wyjazd, to musi być niemal perfekcyjny w języku angielskim.

Byłem tam już dwa razy, a apetyt rośnie……..

   
   
   

Szczegóły opowiem jak będziesz miał chętnego. 

Ściskam serdecznie Tomek

 

 

XX Rajdobóz

 

Tegoroczny XX Rajdobóz odbędzie się, podobnie jak w roku ubiegłym,   w JAROSŁAWCU w ośrodku przy  Stajni „Horyzont” Jarosławiec .

Początek 2.09 (sobota), zakończenie 10.09 (niedziela). 2023.  Chętni powinni się zapisywać  możliwie szybko u Iwony (gapciorek@wp.pl). Warunki podobne jak w roku ubiegłym (poza ceną). Liczne atrakcje zapewnione.
·        Hasło tegoroczne: „Moż(rz)e aż po horyzont”.
·        Koszt pobytu (nocleg + śniadanie + obiadokolacja) 180 zł od osoby za dobę. Przy opłacie za cały pobyt nie płacimy dodatkowo za ognisko i za bufet na balandze.
·        Cena jazd konnych jak w roku ubiegłym (100 zł).

 

 

PLANY NA ROK BIEŻĄCY

W 2023 roku zamierzamy zorganizować, oczywiście Rajd Bieszczadzki, Rajdobóz i ewentualnie dwa spędy. Rok zakończymy tradycyjnie spotkaniem wigilijnym.

 

„TAK BYŁO” – KSIĄŻKA !

Książka „Tak było – Turystka studencka w środowisku wrocławskim” może być w niedługim czasie dodrukowana. Sporo w niej o naszym AKJ-cie. Jeśli ktoś chciałby ją mieć a nie załapał się na pierwsze wydanie może jeszcze sobie zamówić (cena ok. 100 PLN). Należy w tym celu w skontaktować się z Miką (mika.aniol@gmail.com) najpóźniej do dnia 7 lipca 2023 r.

Planowane jest wydanie drugiego tomu. Jeśli ma ktoś ciekawy tekst, niech się skontaktuje z Wojtkiem Hendrykowskim (wojthen@gmail.com) .

 

Uwaga!


         Kroniki rajdowe Ewy Formickiej p
t. „RAJDY STARYCH KONI 2002-2018 czyli STARE KONIE W TRAWIE”, w formie książkowej, bogato ilustrowane zdjęciami, są wydrukowane.                   
Zachęcam do kupna nie tylko rajdowiczów obecnych i dawnych, ale wszystkich którzy interesują się końmi, rajdami konnymi i Bieszczadami. Nakład jest już w zasadzie wyczerpany. Istnieje jednak mozliwość dodruku.

 

Szanowni Państwo, Miłośnicy i Pasjonaci „końscy”, WSZYSCY ZAINTERESOWANI BUDOWĄ STAJNI przy UPWr

 

Podejmujemy kolejną próbę przekonania Władz Uczelni o celowości i konieczności wybudowania stajni (niezbyt dużej, ale takiej co na siebie zarobi), lub jak nazwała to dr hab. Maria Soroko – Hipologicznego Ośrodka Rekreacyjno-Edukacyjnego. Po raz kolejny JM Rektor zapewniał, że taki obiekt powstanie, bo nie może istnieć zootechnika bez koni – słyszeliśmy to juz nieraz od każdego kolejnego Rektora, ale wciąż uważam, że warto i powinniśmy walczyć o taki obiekt! Sądziłam, że najlepiej aby stajnia powstała na Swojcu przy planowanej klinice weterynaryjnej dla dużych zwierząt (w tym 3-4 boksy dla koni), ale jako odrębny obiekt. Rektor proponuje adaptację stodoły w Pawłowicach (już kiedyś taki projekt „stworzyła” Pani prf. Ewa Jodkowska), należy chyba jednak obawiać się protestów okolicznych właścicieli willi i sąsiadujących posesji, bo z pewnością będzie odór i muchy!! W Pawłowicach nie ma już żadnego (czworonożnego) zwierzęcia! Sugestią JMR jest też aby w uzasadnieniu wpisać projekt w „Zieloną Dolinę”, której misją jest m. in. promocja zdrowego stylu życia,jakość życia, rekreacja. Może w ramach istniejącego projektu: „Zrównoważony rozwój uczelni w celu realizacji programu „Dolny Śląsk zielona dolina żywności i zdrowia na rzecz rozwoju regionalnego”?

Po tym „wstępie” zwracam się do Państwa z gorącą prośbą „przesyłania” najróżniejszych pomysłów, uzasadnień, projektów które pozwolą przekonać Władze że taki obiekt jest KONIECZNY!! Rektor prosił również aby w piśmie jakie wystosujemy był przybliżony projekt i koszt takiej inwestycji! Zastanawiałam się nawet nad pomysłem utworzenia fundacji na rzecz budowy obiektu końskiego im. prof. Henryka Geringera?!?! W tym roku prof. Jodkowska będzie świętować 25 lecie swoich Studiów Podyplomowych i jestem przekonana, że wśród absolwentów studiów znaleźliby się „sponsorzy”. Liczy się KAŻDY POMYSŁ I KAŻDY ARGUMENT! Czasu mamy niewiele, Rektor poprosił aby zrobić do do pierwszej dekady marca!

Tymczasem serdecznie pozdrawiam i liczę na silne, gremialne wsparcie 🙂


Ewa Łukaszewicz

 

Prof. dr hab. Ewa Łukaszewicz
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Przewodnicząca Rady Dyscypliny Zootechnika i Rybactwo
Instytut Hodowli Zwierząt

 

Prof. Ewa Łukaszewicz, PhD, DSc 
Wroclaw University of Environmental and Life Sciences
Institute of Animal Breeding. 
 

 

Napisz do nas Napisz do nas