Komunikaty

 

PLANY NA ROK BIEŻĄCY

 

 

W 2023 roku zamierzamy zorganizować, oczywiście Rajd Bieszczadzki, Rajdobóz i ewentualnie dwa spędy. Rok zakończymy tradycyjnie spotkaniem wigilijnym.

 

RAJD – XXII Rajd Starych Koni odbędzie się w dniach 16 (piątek)-25 (niedziela) czerwca 2023 r. w Bieszczadach. Będzie to, podobnie jak ubiegłoroczny, rajd gwiaździsty z bazą w Dwerniku u Szeryfa. Zgłoszenia należy kierować do Szeryfy (mariger@wp.pl). Termin i kwota zaliczki zostaną podane w następnym komunikacie. Zmiana lokalizacji rajdu w tym roku nie udała się gdyż w dogodnych dla nas terminach nie było możliwe znalezienie bazy noclegowej.

 

RAJDOBÓZ  – Jubileuszowy XX Rajdobóz odbędzie się w dniach 2 (sobota) do 10 (niedziela) września 2023 r. w  Jarosławcu. Zgłoszenia należy kierować do Iwony (gapciorek@wp.pl) . W niedługim czasie   podam więcej szczegółów.

 

 SPĘDY – Planujemy zorganizować dwa spędy. Wiosenny w połowie kwietnia lub 1-3 maja w Kotlinie Jeleniogórskiej i jesienny w połowie października; lokalizacja jeszcze nie ustalona.

 

SPOTKANIE WIGILIJNE – Prawdopodobnie pozostaniemy przy hotelu Orbita. Wszakże jeszcze sporo czasu by ustalić miejsce i datę.

 

 

„TAK BYŁO” – KSIĄŻKA !

 

Z okazji jubileuszu powstania BPiT „ALMATUR” została opracowana książka pt.  „TAK  BYŁO” zawierająca wspomnienia członków różnych agend Almaturu. Najwięcej jest pochodzących od członków lub sympatyków naszego AKJ. Książka ukaże się w najbliższym czasie.  Spis treści i nieco informacji w: http://www.region.wrock.pl/Ksiazka-TAK-BYLO.pdf,  Sądzę, że znajdzie ona wielu czytelników w naszym gronie. Wprawdzie nakład jest już zamkniięty, ale  istnieje zapewne możliwość dodruku. Chętni powinni skontaktować się bezpośrenio z Miką ( mika.aniol@gmail.com).

 

 

 

Pzekazuję Wam świetną nowinę!

 

Otóż 12 listopada 2022 r. Eta i Paul stanęli na ślubnym kobiercu. Na tę uroczystość udała się delegacja „Starych Koni”. Migawki w „tegorocznch imprezach”.

 

 

Uwaga!


         Kroniki rajdowe Ewy Formickiej p
t. „RAJDY STARYCH KONI 2002-2018 czyli STARE KONIE W TRAWIE”, w formie książkowej, bogato ilustrowane zdjęciami, są wydrukowane.                   
Zachęcam do kupna nie tylko rajdowiczów obecnych i dawnych, ale wszystkich którzy interesują się końmi, rajdami konnymi i Bieszczadami. Nakład jest już w zasadzie wyczerpany. Istnieje jednak mozliwość dodruku.

 

Szanowni Państwo, Miłośnicy i Pasjonaci „końscy”, WSZYSCY ZAINTERESOWANI BUDOWĄ STAJNI przy UPWr

 

Podejmujemy kolejną próbę przekonania Władz Uczelni o celowości i konieczności wybudowania stajni (niezbyt dużej, ale takiej co na siebie zarobi), lub jak nazwała to dr hab. Maria Soroko – Hipologicznego Ośrodka Rekreacyjno-Edukacyjnego. Po raz kolejny JM Rektor zapewniał, że taki obiekt powstanie, bo nie może istnieć zootechnika bez koni – słyszeliśmy to juz nieraz od każdego kolejnego Rektora, ale wciąż uważam, że warto i powinniśmy walczyć o taki obiekt! Sądziłam, że najlepiej aby stajnia powstała na Swojcu przy planowanej klinice weterynaryjnej dla dużych zwierząt (w tym 3-4 boksy dla koni), ale jako odrębny obiekt. Rektor proponuje adaptację stodoły w Pawłowicach (już kiedyś taki projekt „stworzyła” Pani prf. Ewa Jodkowska), należy chyba jednak obawiać się protestów okolicznych właścicieli willi i sąsiadujących posesji, bo z pewnością będzie odór i muchy!! W Pawłowicach nie ma już żadnego (czworonożnego) zwierzęcia! Sugestią JMR jest też aby w uzasadnieniu wpisać projekt w „Zieloną Dolinę”, której misją jest m. in. promocja zdrowego stylu życia,jakość życia, rekreacja. Może w ramach istniejącego projektu: „Zrównoważony rozwój uczelni w celu realizacji programu „Dolny Śląsk zielona dolina żywności i zdrowia na rzecz rozwoju regionalnego”?

Po tym „wstępie” zwracam się do Państwa z gorącą prośbą „przesyłania” najróżniejszych pomysłów, uzasadnień, projektów które pozwolą przekonać Władze że taki obiekt jest KONIECZNY!! Rektor prosił również aby w piśmie jakie wystosujemy był przybliżony projekt i koszt takiej inwestycji! Zastanawiałam się nawet nad pomysłem utworzenia fundacji na rzecz budowy obiektu końskiego im. prof. Henryka Geringera?!?! W tym roku prof. Jodkowska będzie świętować 25 lecie swoich Studiów Podyplomowych i jestem przekonana, że wśród absolwentów studiów znaleźliby się „sponsorzy”. Liczy się KAŻDY POMYSŁ I KAŻDY ARGUMENT! Czasu mamy niewiele, Rektor poprosił aby zrobić do do pierwszej dekady marca!

Tymczasem serdecznie pozdrawiam i liczę na silne, gremialne wsparcie 🙂


Ewa Łukaszewicz

 

Prof. dr hab. Ewa Łukaszewicz
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Przewodnicząca Rady Dyscypliny Zootechnika i Rybactwo
Instytut Hodowli Zwierząt

 

Prof. Ewa Łukaszewicz, PhD, DSc 
Wroclaw University of Environmental and Life Sciences
Institute of Animal Breeding. 
 

 

Napisz do nas Napisz do nas